Elektroprivreda BiH je započela čišćenje uz pomoć dostupne mehanizacije i osoblja iz HE na Neretvi (Koju čine HE Jablanica, HE Grabovica, HE Salakovac), a direktor podružnice Nijaz Begić za N1 je govorio o trenutnoj situaciji i u kojoj fazi je trenutno proces raščišćavanja nagomilanog otpada u području brane.
Prošlo je nešto više od mjesec dana od poplava, ogromne štete su zabilježene na području Jablanice, direktora podružnice smo pitali kakva je situacija sa HE Jablanica, Grabovica i Salakovac.
“Najveća prašina se digla oko plutajućeg otpada, otpad je bio iznad zaljeva, ogromne količine, pristupili smo čišćenju u okviru naših mogućnosti zajedno sa Delta Petrol firmom, s ovim čamcem se nagurava otpad, a plastika se nabacuje na kamion. Najveći je problem deponija gdje to odložiti, vadili smo plastiku, nadamo se da je ostalo biorazgradivo i da će otići”, pojasnio je Begić, dodavši da su ogromne količine otpada već izvađene, a određene količine su, uz dozvolu lokalnih vlasti, već prebačene na deponiju Uborak.
Naglasio je i da je lokalna firma iz Mostara ponudila da bez naknade pomogne u vađenju otpada.
Prema njegovim riječima, područje Neretvice bi moglo biti problematično.
Najavio je i dolazak specijalne mašine za čišćenje i vađenje otpada teške 4.5 tone iz Njemačke. što je dogovoreno uz posredovanje ministra trgovine turizma i zaštite okoliša Emila Balavca, koja bi trebala da vrši radove na području Grabovičkog jezera.
Na pitanje da li je otpad stvorio poteškoće u radu hidroelektrana, Begić odgovara da nije, ali je još jednom istaknuo da se radilo o ogromnoj količini otpada i da se u dva dana nakon poplava skupila količina jednaka količini otpada tokom cijele 2023. godine.
“Imali smo u Jablanici problem vezano za izlazne kanale, zahvaljujući načelniku, kada je završeno sa žrtvama, poslao nam je dvije mašine i riješili smo vrlo brzo problem, imamo još problema, Staro korito je veliki problem”, pojasnio je uz napomenu da problema s električnom energijom nije bilo s izuzetkom noći u kojoj se desila tragična poplava.
Prema riječima Begića, teško je procijeniti koliko je još otpada ostalo, ali naglašava da je veliki posao već odrađen, čak i uz teše uvjete rada.
Koje su procjene kada bi posao mogao biti završen i da li će mašina koja se očekuje iz Njemačke ubrzati posao?
“Pogledajte i ako možete procijenite sami, teško je (procijeniti). Koji su kapaciteti nove mašine ne znam, ali u svakom slučaju ubrzaće”, dodaje.
N1/ASinfo