Za dva dana istječe šestomjesečni rok za implementaciju presude Ustavnog suda Federacije Bosne i Hercegovine o statusu UKC-a Tuzla kojom se nalaže da se osnivači upišu u sudski registar.
Presuda još nije implementirana, iako je Ustavni sud upozorio da bi se u slučaju neizvršenja prestali primjenjivati akti u funkcionisanju ove zdravstvene ustanove.
Tema je ovo koja se tiče više od 400 hiljada stanovnika najmnogoljudnijeg kantona koji se liječe u ovoj zdravstvenoj ustanovi, a koji ne znaju šta će neizvršenje presude značiti za njih.
Irfan Halilagić, premijer Tuzlanskog kantona kaže da posjeduje niz dokumenata i dopisa od strane svih institucija Tuzlanskog kantona – Skupštine, predsjednika Skupštine, radnih grupa koje su formirane unutar Skupštine, Vlade Tuzlanskog kantona, premijera, pa sve do resornih ministarstava, koji su upućeni prema Federalnom ministarstvu i premijeru Federacije.
”Dopisi jasno ukazuju na potrebu da se sjedne, razgovara i dogovori oko koraka koji trebaju biti poduzeti za implementaciju presude. Nažalost, do danas nismo uspjeli održati niti jedan službeni sastanak na nivou premijera kako bismo riješili ovo pitanje”, ističe.
Danas su utvrđene odluke o preuzimanju suosnivačkih prava zajedno s Federacijom.
”Riječ je o odlukama koje je Skupština Tuzlanskog kantona ranije stavila van snage prošle godine. Ovim činom pokazujemo da smo spremni pokrenuti ovaj proces, iako je riječ o formalnom pravnom koraku koji tek započinje rješavanje problema”, dodaje.
Na pitanje zašto se to ranije nije uradilo, premijer navodi da su smatrali da je bilo potrebno prvo postići dogovor oko hodograma potrebnih aktivnosti za implementaciju presude.
”Međutim, kao što sam već rekao, nismo imali sagovornika na drugoj strani. Za nas u Tuzlanskom kantonu prioritet je da se razgovara o ugovoru koji reguliše međusobna prava i obaveze, što je osnovni preduslov za upis u sudski registar. Takva procedura bi potrajala, ali bi donijela odgovore na ključna pitanja poput odnosa suvlasničkih prava i imovine. Nažalost, do danas, uprkos službenim i neslužbenim kanalima, pa čak i pokušajima preko međunarodnih organizacija i ambasada, nismo uspjeli dobiti konkretan odgovor premijera Federacije kako bismo započeli dijalog”, objašnjava.
Ministarstvo zdravstva će u petak, na vanrednoj sjednici Vlade Tuzlanskog kantona, predstaviti informacije i prijedloge aktivnosti koje će, nakon isteka ovog roka, biti dostavljene Ustavnom sudu. Cilj je, kaže premijer, da Sud bude upoznat s naporima Vlade TK i da donese odgovarajuće odluke kako bi se proces ubrzao.
”Sve ovo, kao i mnoge druge teme, jasno izražava naše nezadovoljstvo odnosom Federacije prema Tuzlanskom kantonu. Ako ostavimo po strani novac i sredstva – iako se čini da se sve oko toga vrti – ostaje problem u komunikaciji. Činjenica da jedan premijer ne može dobiti termin za sastanak s drugim premijerom u roku od šest mjeseci ili čak godinu dana, i to po važnim pitanjima, jasno pokazuje da su građani direktno zapostavljeni”, ističe Halilagić.
Kada su u pitanju odluke o preuzimanju suosnivačkih prava, one su već donesene 2013. godine. Te odluke donosi Skupština Tuzlanskog kantona na prijedlog vlade i one predstavljaju prvi formalni korak u uspostavi zajedničkog suvlačničkog odnosa između kantona i Federacije, kako nalaže zakon o zdravstvenoj zaštiti Tuzlanskog kantona.
”Paralelno s tim, dali smo saglasnost na zajednički statut javne zdravstvene ustanove, što su, također, prvi koraci koji su traženi u hodogramima od strane Ministarstva zdravstva”, dodaje.
Sa Ministarstvom zdravstva FBiH Vlada TK je uspjela ostvariti kontakt i održati sastanke.
”Ne mogu biti neiskren, Ministarstvo zdravstva zaista je nastojalo biti posrednik u našim odnosima. Čak je Ministar Rimac tražio od premijera Nikšića da se organizuje sastanak dva premijera, smatrajući da je to prvi korak.
Međutim, očigledno zbog složenih političkih odnosa unutar vlade Federacije, taj sastanak nije bio realiziran. Tako da, kada je riječ o Ministarstvu zdravstva, nemamo nikakve primjedbe na njihov angažman u cijeloj ovoj situaciji”, kaže premijer.
Hoće li ovo značiti kolaps zdravstva u TK?
Iako je opravdana zabrinutost koju izaziva pitanje šta će se desiti sa UKC-om nakon što istekne rok, premijer kaže da se kolaps ne smije dozvoliti.
”Moram reći da niko, bez obzira na složenost političkih i pravnih odnosa, ne smije sebi dozvoliti luksuz da dođe do takve situacije. Objektivno, do toga neće doći. Status quo će se zadržati”, navodi.
Vlada TK je posljednjim podneskom zatražila zajedničko obraćanje Ustavnom sudu kako bi se produžio rok, ali na to nisu dobili odgovor.
”Međutim, smatram da konačno Ustavni sud treba konkretnije da se izjasni o tome šta je čija obaveza. Po poslovniku o radu Ustavnog suda, obavezu provođenja odluka Ustavnog suda ima premijer Federacije”, zaključuje Halilagić.
tuzlanski.ba/ASinfo