Od 10. novembra za državljane oko 60 država, uključujući i zemlje Zapadnog Balkana stupaju na snagu nova pravila za ulazak u Evropsku uniju. Šta se mijenja, koliko ranije prije planiranog putovanja trebamo podnijeti zahtijev za ulazak, šta ako hitno moramo putovati u EU, ko može biti odbijen i koja su sve pravila – izvještava reporter Deutsche Wellea Mehmed Smajić.
“Prilikom ulaska u EU ptunici će morati predati pasoše i biti obavezni dati otiske četiri prsta i fotografisati se. Od naredne godine planirana je implementracija ETIAS-a. Ovaj sistem će obavezivati građane zemalja koji imaju bezvizni režim s EU da putem interneta apliciraju za dozvolu za ulazak. Apliciranje će uključivati unost ličnih podataka, nivo obrazovanja, zaposlenje ili eventuealne informacije o kaznenim osudama ili boravcima u ratnoj zoni. Platit će taksu od sedam eura platnom karticom, a oslobođene su osobe mlađe od 18 i starije od 70 godina te supružnici i djeca državljana EU ili zemalja Šengena. Svaki član porodice morat će aplicirati posebno, grupno nije moguće”, naveo je Smajić za N1.
I dalje su na snazi pravila da putna isprava ne smije isteći najmanje tri mjeseca od planiranog povratka i ne smije biti starija od 10 godina.