
Suspendovani svi letovi, a zračni saobraćaj je u potpunosti obustavljen.
Međunarodni aerodrom u Kuvajtu oštećen je rano u srijedu u napadu iranskih dronova, potvrdile su tamošnje vlasti za civilno vazduhoplovstvo. Prema izvještaju novinske agencije Reuters, koja se poziva na zvanične izvore, u napadu je oštećeno nekoliko aerodromskih objekata, a prijavljene su i povrede među prisutnima.
Kuvajtska novinska agencija (KUNA) objavila je da su odmah nakon napada suspendovani svi letovi, a zračni saobraćaj je u potpunosti obustavljen.
Dodatnu težinu ovoj situaciji daje činjenica da je zgrada Terminala 1 na ovom aerodromu ponovo otvorena tek u ponedjeljak. Ovaj terminal je, naime, tek bio obnovljen nakon što je pretrpio teška oštećenja u prethodnom iranskom napadu krajem februara.
Najnoviji napad dolazi u jeku dramatičnog rasta tenzija u regionu. Američka Centralna komanda (CENTCOM) prethodno je saopćila da je američka vojska izvela zračne napade na najveće iransko ostrvo Qeshm. Vašington je naglasio da je ova vojna akcija pokrenuta u samoodbrani, a uslijedila je nakon pokušaja iranskih raketnih napada na susjedne zemlje na Bliskom istoku.
Američki zvaničnici su naveli da su američke i bahreinske snage uspješno presrele rakete koje su bile usmjerene prema Bahreinu. S druge strane, službeni Teheran je saopćio da je u znak odmazde napao američke baze i helikoptere u jednoj “regionalnoj zemlji”, koristeći projektile i dronove.
Iz Centralne komande SAD-a lansirane su informacije da je Teheran ispalio dvije rakete na Kuvajt i tri na Bahrein, ali da su se sve raspale u zraku ili su uspješno presretnute.
Dodatni val iranskih dronova koji su večeras pokušali napasti američke snage u Kuvajtu nije uspio pogoditi planirane ciljeve. Protivvazdušna odbrana Centralne komande SAD uspješno je oborila više dronova i osigurala da nijedno američko osoblje ili imovina ne budu povrijeđeni – navedeno je u ranijem saopćenju CENTCOM-a.
DnevniAvaz/ASinfo





















