Ekstremno visoke temperature koje su ovih dana zahvatile našu zemlju primorale su građane da se rashlađuju na razne načine. Bez klima-uređaja nemoguće je boraviti u zatvorenom prostoru, pa mnoga domaćinstva koja ih imaju ne gase ih čak ni noću.
PUNI POGON
A zbog pojačane upotrebe rashladnih uređaja, elektroprivrede u našoj zemlji bilježe i veću potrošnju električne energije.
U JP Elektroprivreda BiH (EPBiH) nam je rečeno da je zbog visokih temperatura u posljednjih petnaest dana potrošnja struje povećana za oko tri posto, što predstavlja energetski ekvivalent u povećanju potrošnje od oko 15 GWh.
– Proizvodni objekti Elektroprivrede BiH trenutno su u punom pogonu i za sada su stabilni, pa Elektroprivreda raspolaže i dnevnim viškovima električne energije. Elektroprivreda BiH je aktivna i na tržištu električne energije, pa svoje viškove prodaje u periodima dana kada su visoke cijene, a isto tako koristi svaku priliku za kupovinu u periodima kada je moguće kupiti energiju ispod svojih troškova proizvodnje, kažu u EPBiH.
U ovom preduzeću ističu da je najveća potrošnja struje zabilježena 17. jula, sa najvećom snagom potrošnje od oko 860 MW u 15. satu, odnosno sa ukupnom dnevnom potrošnjom na taj dan oko 16 GWh. Pitali smo da li postoji opasnost da se potroše kapaciteti i da li ćemo imati struje u augustu ako se i u narednom periodu zadrže visoke temperature i istim tempom nastavi potrošnja struje?
– Elektroprivreda BiH nema problema sa nedostatkom električne energije i uredno podmiruje sve obaveze u smislu isporuke električne energije svojim kupcima. Pored toga, Elektroprivreda BiH je prisutna na tržištu električne energije i u slučaju eventualnog nedostatka energije će kupiti električnu energiju za sve svoje kupce po ekonomski prihvatljivim cijenama, odgovoreno nam je.
Prema prognozama meteorologa, vrućine se očekuju i u narednim danima. Zanimalo nas je da li bi se zbog toga ponovo mogao desiti kolaps kakvom smo nedavno svjedočili u regiji, kada je skoro cijela BiH nekoliko sati bila bez struje.
– Problem koji se desio nedavno nije krenuo iz našeg elektroenergetskog sistema. Da li se to može ponoviti, nije moguće predvidjeti u ovom trenutku, kažu u EPBiH.
Stručnjak za energetiku i bivši generalni direktor Elektroprivrede BiH Amer Jerlagić za Oslobođenje kaže da je opštepoznato kako mnogim medijima možemo zagrijati prostor, a da ga praktično samo sa električnom energijom možemo ohladiti.
– Svjedočimo posljednjih sedam dana nevjerovatnim temperaturama na ovim meridijanima. Možda se najveći poremećaj posljednjih sedmica dešava upravo na prostoru BiH, ali i Balkana, gdje su ogromne temperature. Zato vjerujem da je energetski sistem izuzetno napregnut, s obzirom na to da u rijekama nema ni blizu one količine vode koja bi bila potrebna za rad hidroelektrana, tako da smo prinuđeni na proizvodnju električne energije iz termokapaciteta. Vjetra nema pretjerano u ljetnim mjesecima, tako da vjerujem da je kompletan elektroenergetski sistem BiH napregnut i da termokapaciteti rade onoliko koliko imaju uglja i punom parom. Da li se određene količine električne energije uvoze u ovim najtežim dijelovima dana, te podatke nemam, ali vjerujem da je stanje u kompletnom sistemu prilično teško, naglašava Jerlagić.
Osvrnuo se i da nedavnu regionalnu havariju u elektroenergetskom sistemu, zbog čega je i naša zemlja bila bez struje.
– Analize su pokazale odakle je krenuo prošli raspad sistema, da je to bilo na granici između Albanije i Grčke i da je po sistemu domino-efekta, posebno kad se to desi na velikim visokonaponskim dalekovodima, to nemoguće sačuvati. Ovakve stvari dešavaju se najčešće ljeti, kad nemamo dovoljno hidropotencijala koji bi fleksibilno mogli uskočiti i zamijeniti gubitke nekih vodova. Kao što su rekle kolege iz EPBiH, to je nemoguće predvidjeti. Nije bilo klasične havarije na nekom proizvodnom objektu, nego je ispao dalekovod od preopterećenja između Albanije i Grčke. Takva situacija se u ovim ljetnim mjesecima, kada su velike vrućine i potrebe za električnom energijom, može desiti u bilo kojoj državi u regionu i da to bude raspad sistema samo te države. Ili da se ponovi crni scenarij od prije nekoliko sedmica kad je kompletan Balkan bio u problemu sa raspadom sistema. Teško je takvo nešto predvidjeti, ali iz prakse se zna da se ovakvi raspadi sistema češće dešavaju u ljetnim mjesecima nego u jesen, proljeće ili zimu, zaključuje Jerlagić.
UREDNO SNABDIJEVANJE
Rekordna potrošnja struje zabilježena je i u RS-u, a 15. jula je iznosila 13 gigavat-sati struje na dnevnom nivou.
– Moramo istaći da je Elektroprivreda Republike Srpske obezbijedila dovoljne količine električne energije za svoje potrošače. Ne mogu se isključiti problemi u urednom snabdijevanju, ali je vjerovatnoća takvih događaja vrlo mala, rečeno je za Oslobođenje u Elektroprivredi RS-a.
infoplus/ASinfo